Mégis az az ember érzése, hogy egészen más szájízzel jöttek haza a japán fővárosból, mint öt éve Brazíliából.
Ez így van, hiszen Rióból is három arannyal tértünk haza, de nem voltunk felhőtlenül boldogok, mert a férfikajak szakág rosszul teljesített. Ha azt nézzük, hogy egyetlen olimpiai ciklus alatt felnőtt egy teljesen új szemléletű férfigeneráció, amely hatalmas sikereket ért el, nincs okunk hosszú távon aggódni. Még akkor sem, ha bizonyos szakágak most érem nélkül maradtak. Mindig volt egyfajta hullámzása a szakágaknak: az 1995-ös világbajnokságon, ahol még Kolonics Gyuri is ott volt, öt aranyérmet hozott csak a kenu szakág, a női kajak viszont egyet sem. Az utóbbi években valóban lefelé ívelő formát mutatott a kenu, de azért egészséges várakozásaink itt is vannak.
Hogyan értékeli Csipes Tamarának, a magyar kajak-kenu delegáció legeredményesebb versenyzőjének, valamint Kozák Danutának a teljesítményét? Utóbbit a laikusok talán egyesben előrébb várták.
Először is: féltünk az új-zélandi csapattól, mert másfél éve nem láttuk, és Lisa Carringtonról tudtuk, hogy hatalmas egyéniség. A többi nagy nemzetet is jó formában találtuk Tokióban, talán csak a németek voltak ez alól kivételek. Kozák Danuta Rióban telhetetlen volt, tudtuk, ahol elindul, ott maximális esélye van a győzelemre a csapatával együtt. Azt hiszem, ötven évben egyszer fordulhat elő, hogy egyesben, párosban és négyesben is aranyesélyes lehet valaki. Kozák Danuta nagyságát mutatja, hogy az elszalasztott tokiói egyes után is oda tudta tenni magát a csapatért. És persze ki kell emeljem Csipes Ferenc munkáját is, aki nagyszerűen rakta össze a négyest Danával, Tamarával, Bodonyi Dórával és Kárász Annával. Ami pedig Csipes Tamarát illeti, meggyőződésem, hogy ott, abban az olimpiai ötszáz egyes döntőben valami átbillent; sikerült kitörnie Dana árnyékából.
Vannak versenyszámok, amelyeket tényleg uralnak a mieink”